Velmi stručné shrnutí o genetice, nauce o dědičnosti a proměnlivosti
Genetika je velmi komplikovaná věda a stručně shrnout se dá jen těžko, ale snažila jsem se vypsat alespoň několik základních bodů, o kterých si myslím, že jsou důležité a postupně budou ve Zpravodaji vycházet.
O genetice obecně se moc nezmiňuji, myslím, že základy zná každý, případně se dají dobře nastudovat. Publikací o genetice je velké množství, proto jsem se zaměřila pouze na problematiku týkající se králíků.
I. Geny ovlivňující velikost a typ zakrslíků
Na utváření dnes požadovaného tupu zakrslíků se podílí alelický pár (jeden gen se může vyskytovat v různých formách, které se označují jako alely) sídlící na lokusu Dw (úsek chromozomu, který určitý gen obsahuje, se nazývá lokus)
Alela Dw (z anglického dwarf, trpaslík) je jen neúplně dominantní( převládání jedné vlohy nad druhou) nad recesivní (ustupování jedné vlohy před druhou) alelou dw.
Alela Dw je součástí genotypu divokého králíka, v homozygotní(stejné alely) sestavě DwDw je neaktivní va smyslu utváření typu zakrslíků.
DwDw - jsou vzrůstem poněkud větší, chybí jim hodně na typičnosti, jejich samice mívají vyšší plodnost (kolem 4 až 6 mláďat)
Dwdw – typičtí zakrslíci, heterozygotní(nestejné alely)
Spojováním Dwdw x Dwdw dochází i k výskytu jedinců s homozygotní sestavou alel dwdw, králíčků o výrazně nižší hmotnosti, kteří se rodí mrtví nebo skomírají a nedožívají se dospělosti. Alela dw má totiž povahu semiletální, homozygotní sestava dwdw má letální, tj. smrtící účinek.
dwdw – mají asi třetinu porodní hmotnosti Dwdw a ta opět třetinu porodní hmotnosti DwDw
Na lokusu Dw nejde jen o jeden alelický pár Dw – dw, ale o alelickou sérii(od jednoho genu může existovat různých alel více než dvě), v níž existuje kromě jedné neúplně dominantní alely Dw více recesivních alel dw, případně se může jednat o multiciplitu, resp. aditivitu za účasti většího počtu genů, působících součtově.
Stručné shrnutí:
DwDw x DwDw – potomci mají stejný genotyp, DwDw
DwDw x Dwdw – potomci mají genotyp DwDw a Dwdw
Dwdw x Dwdw – potomci mají genotyp DwDw, Dwdw, dwdw
dwdw x dwdw – není vzhledem k letalitě recesivně homozygotní sestavy možné
Literatura:
J. Fingerland, Králíkářská genetika
Šiler, Fiedler , ABC genetiky drobných zvířat
Připravila: Jana Reichhartová, Teddy z Uru
Foto: se svolením a velkým díkem pí.Karin, http://www.teddykralicci-nachodsko.wbs.cz/Teddy.html